Nasz szlak rozpoczyna się od miejsca, w którym stoi Kościół Ewangelicko-Augsburski w Sorkwitach. Budowla ta znajduje się na przy ulicy Plażowej. Jadąc od strony Gdańska i Olsztyna, przejeżdżamy most położony nad rzeką Krutynią, a gdy dojeżdżamy do pierwszego zabudowania, to tuż za nim po lewej stronie, gdzie jest sklep spożywczy, skręcamy w lewą stronę, mijamy kolejowy most, aby po lewej stronie dostrzec monumentalną budowlę z XVIII w.
Kościół posiada ciekawą historię. Sam budynek został postawiony już w XV wieku. Reprezentujący pruski styl, został pokryty słomą. W późniejszych latach budynek rozebrano i rozpoczęto budowę od nowa, utrzymując tym razem styl barokowy. Doskonałe położenie kościoła nad Jeziorem Gielądzkim, przy jednoczesnej interesującej architekturze budynku sprawia, że możemy przez moment poczuć klimat dawnych czasów, z odrobiną magicznego klimatu.
Wnętrze kościoła warte jest poświęcenia czasu na zwiedzenie. Po wejściu do środka od razu zauważymy ołtarz nieznanego artysty, pochodzący z 1642 roku, na którym widnieje Wniebowstąpienie przedstawione w sposób bardzo rzadki i unikatowy. Spoglądając w górę, będziemy mogli podziwiać fresk przedstawiający chmurę, a z niej wyłaniające się stopy, które rzekomo należą do Jezusa.
Przy kościele znajduje się interesująca rzeźba, która przedstawia twórcę służby zdrowia w Armii Pruskiej, Jana Goerke, żyjącego w latach 1750 – 1822. Tuż obok rzeźby leży kamień ku czci Hansa Mohna – jednego z pastorów tutejszej parafii.
Z przeciwnej strony drogi znajduje się parafialna siedziba. Ciekawostką jest fakt, że parafia ta jest jedyną wiejską parafią w warmińsko-mazurskim województwie działającą do teraz. Latem, w sezonie turystycznym można tu przechować własny wodny sprzęt, wypożyczyć go po wcześniejszym uzgodnieniu, a nawet skorzystać z noclegu. Można tu również otrzymać wiele cennych informacji i serdecznej pomocy, jeśli jesteśmy w potrzebie.