Zaczynamy wycieczkę w miejscu o ciekawej nazwie – „Szwornegacie”. Dojechać tu możesz łatwo autobusem np. z Chojnic albo z Brusy, to zależy jak Ci będzie wygodniej i z której części Polski tutaj przyjedziesz.
Rzeka Brda leży w Borach Tucholskich – malowniczych lasach pełnych grzybów i leśnych stworzeń. Cała rzeka ma niemal 240 kilometrów. Z Pojezierza Bytowskiego wypływa Brda, a dokładniej z jeziora Smołowego. Brda i jej szlak kajakowy są dobrze przygotowane dla ruchu turystycznego, znajdziesz wzdłuż tej rzeki sporo campingów i miejsc przyjaznych kajakarzom.
Na prawie całej długości Brdy możliwe jest korzystanie z kajaków, bo cała trasa ma aż 233 kilometry. Rzeka jest bardzo urokliwa i myślę, że po jej przepłynięciu będziesz ją miło wspominał. I nie będziesz narzekał nawet na to, że chwilami musiałeś przenosić kajak przez mielizny czy przez powalone przez bobry kłody drewna.
Jeśli zastanawiasz się który odcinek rzeki wybrać na spływ kajakowy to polecić mogę coś bardzo atrakcyjnego – 12 dniowy spływ rozpoczynający się w ‘Charzykowy’ a kończący w ‘Janowo k. Bydgoszczy’. Lub też jak masz trochę mniej czasu to 10dniowy spływ od „szworengacie” do „Janowo k.Bydgoszczy”.
Pamiętać musisz tylko o 3 stałych przeszkodach na drodze spływu – są to Jaz i Młyn w Starej Brdzie, Zapora w Mylofie i na jeziorach Tryszczyn i Smukała masz zapory do pokonania.
GALERA BRDA
OPIS SZLAKU
W gminie Chojnice w województwie pomorskim leży Jezioro Charzykowskie, zwane inaczej jeziorem Łukomie. Średnia głębokość jeziora ma ok.10metrów, choć znajdują się w nim miejsca o głębokości 30metrów. Całe jezioro otaczają jak otulina Bory Tucholskie. Powierzchnia jeziora Charzykowskiego to ponad 1300 hektarów.
Tu rozpoczyna się środkowy bieg Brdy. Czyli odcinek od tego jeziora Charzykowskiego do Gostycyn Nogawica.
73km – Spływ możesz rozpocząć w położonej nieopodal miejscowości Charzykowy – jest to w sumie wieś, jednak jest tam przygotowany dla turystów ośrodek sportu i rekreacji a w nim także pole namiotowe. Ze względu na dużą powierzchnię jeziora ten odcinek ma aż tyle kilometrów.
76km – Jesteśmy na Kaszubach, zatem mamy okazję zobaczyć kilka starych zabudowań w stylu charakterystycznym dla Kaszub. Te starodawne zabudowania mieszkalne ujrzysz gdy będziesz we wsi Małe Szwornegacie. Gdy Brda wypływa z wcześniej opisywanego jeziora Charzykowskiego jest mały cypel, gdzie masz możliwość rozbić namiot na polu namiotowym. Lub płynąć dalej, na jezioro Długie.
78km – Napotkasz przesmyk między dwoma jeziorami – Długim i jeziorem Karasińskim. Tu również możesz skorzystać z pola namiotowego.
80km – Jeśli zrobisz sobie przystanek w miejscowości Szwornegacie to możesz w centrum wsi pozwiedzać zabytkowy kościółek, z atrakcyjnym malowidłem na suficie – polichromią. Sam kościół jest neobarokowy – wiec warto mu zrobić kilka zdjęć. Poza tym wieć ta szczyci się tym, że posiada dobrze zachowane drewniane chałupy z XIX wieku, ze słomianymi dachami. Jeśli jesteś z miasta i nie widziałeś nigdy takich starych budynków ze słomą na dachu – to zrób tu sobie przystanek i zobacz to koniecznie.
83km – trzy kilometry dalej jesteśmy już przy jeziorze Widoczno. Tutaj mamy stację PTTK – jeśli jesteś członkiem PTTK to pewnie będziesz chciał odwiedzić to miejsce. Każdy turysta znajdzie tu chwilę wytchnienia, kupi pamiątki i zrobi sobie pamiątkowe zdjęcie 🙂
86km – Kolejne 3 kilometry dalej nasza rzeka BRDA, zmiena kierunek i zaczyna skręcać na wschód. A my razem z nią płyniemy pod mostem i wpływamy na jezioro Widoczno. Gdy już tam dotrzesz, to zobaczysz jak bardzo zmienia się rzeka w tym miejscu – tzn. staję się ona bardzo szeroka. Może i tutaj cześć z Was będzie szukała noclegu – wiec wspomnę o położonym niedaleko polu biwakowym (Płęsno). Zaraz gdy miniesz pole namiotowo-biwakowe dopłyniesz do jeziora Łąckiego i Mało-Łąckiego.
89km – W najbliższej okolicy rzeka płynie spokojnie, więc możesz podziwiać widoki, a w razie zmęczenia masz do dyspozycji pole namiotowe. Miniesz też tutaj most, tzn. przepłyniesz pod nim – będzie to tam, gdzie miejscowość Brusy.
95km – ten kilometr i dwa następne charakteryzuje bardzo słaby nurt rzeki – nurt tak słaby, że ledwo co odczuwalny. Jest to charakterystyczna cecha Jeziora Kosobudno. Nie pozostaje nic innego jak rozkoszować się delikatnym nurtem. A dla zmęczonych kolejna opcja na rozłożenie namiotu – tym razem na leśnych polach namiotowych.
97km – Gdy miniesz most po którym jeżdżą pociągi to zaraz dotrzesz to do wsi Męcikał. Tam przepływać będziecie pod szosą lokalną prowadzącą do Chojnic. Potem przepłyniesz jezioro o nazwie Zapora, i miniesz dwie wsie – jedna to Duża a druga Mała Klonia.
104km – Na stoczwartym kilometrze zobaczysz gdzie rozpoczyna się Wielki Kanał Brdy. Jest to miejscowość Mylof. Tutaj zbudowano elektrownię wodną i taki ośrodek w którym hoduje się pstrągi tęczowe. Jest to miejsce warte zobaczenia i odwiedzenia. Masz tu też kolejne pole namiotowe. Przez zaporę nie przepłyniemy, musimy skorzystać z wózków do przewożenia kajaków i przetransportować kajaki na drugą stronę zapory, jest to jakies 200 metrów odległości. Po drugiej stronie zapory zauważysz, że nutr rzeki BRDA staje się szybszy, zwłaszcza od momentu przepłynięcia pod mostem kolejowym.
110km – Po 110 kilometrach będziesz we wsi Rytel. Jest to znany punkt postoju wielu organizowanych tutaj spływów kajakowych. Jeśli zdecyduje się tu zatrzymać to w centrum zobaczysz kilka zabytkowych domów. Masz też możliwość wysłać rodzinie pamiątkową widokówkę na poczcie i napić się piwa w lokalnym barze J We wsi Rytel następuje rozdzielenie samej rzeki Brda i jej Wielkiego Kanału. Sama rzeka w niektórych miejscach staje się bardzo wąska.
Przez następne kilkanaście kilometrów będziesz mijać kilka miejscowości, kolejne pole biwakowe i w końcu dopłyniesz do Tucholskiego Parku Krajobrazowego.
124- 125km – Zobaczysz ujście Raciąskiej Strugi w Nadolnej Karczmie za mostem. I ujście Czerskiej Strugi nieopodal.
131km – Do Woziwody dopłyniesz gdy przepłyniesz kajakiem pod mostem. Woziwody to osada leśna i siedziba tutejszego nadleśnictwa. W Woziwodach znajdziesz pole namiotowe i przystanek autobusowy krajowych linii PKS. W tej okolicy zaczyna się także Rezerwat Doliny Rzeki Brdy. A jakieś dwa kilometry stąd są rezerwaty przyrody „Zmęczono” i drugi o nazwie „Jeziorka Kozie”. Na tym kilometrze nurt rzeki przyspiesza, możesz też napotkać kłody drewna, które będą utrudniały spływ kajakowy.
144km – Zobaczysz głaz narzutowy i most kolejowy.
152km – rzeka staje się spokojna, warto skorzystać z domków campingowych w OSiR Tuchola.
158km – dość trudny odcinek, o dwu procentowym spadku wody i górskim charakterze.
161km – Docierasz do rozlewisk Jeziora Koronowskiego.
166km – Dopłyniesz do miejsca gdzie wiele spływów kajakowych się kończy – jest to stacja PTTK Gostycyn-Nogawica.
Jeśli Twój czas i siły na to pozwalają możesz płynąć dalej – będzie to dolny bieg rzeki Brdy. Cały spływ możesz równie dobrze zakończyć na 221km w Bydgoszczy.