Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/samsara/domains/splywy.eu/public_html/wp-content/themes/Divi/includes/builder/functions.php on line 4940 Opis szlaku Czarnej Hańczy | Spływy kajakowe
+48 600 092 252 admin@splywy.eu

Krótka charakterystyka szlaku

Szlak Czarna Hańcza to jeden z najbardziej znanych szlaków kajakowych Polski. Przebiega on Czarną Hańczą we fragmencie od jeziora Wigry po wieś Rygol, w której skręca na Kanał Augustowski. Swój bieg ten szlak kończy w samym Augustowie. Przepływa przez piękne tereny Puszczy Augustowskiej.

Start

Najwygodniej spływ Czarną Hańczą rozpocząć w miejscowości Stary Folwark. Tam można dojechać autobusem miejskim z Suwałk.

Charakterystyka rzeki

Czarna Hańcza to rzeka o długości 141,7 km, z czego w Polsce płynie prawie 108 km. Wypływa ze źródeł położonych pod Wiżajnami, a kończy swój bieg wpadając do Niemna. Źródła Czarnej Hańczy położone są stosunkowo wysoko nad poziomem morza na zboczach morenowych położonych w okolicach jeziora Hańcza.

Czarna Hańcza jest jedną bardziej znanych rzek wykorzystywanych na spływy kajakowe. Posiada ona dwa oblicza, więc ceniona jest zarówno przez wytrawnych kajakarzy, jak i początkujących amatorów tego sportu. Na górnym odcinku swojego biegu o długości 47 km zlokalizowanym pomiędzy jeziorami Hańcza i Wigry spadek wód wynosi nawet 4%, co czyni ją bardzo wartką, wprost górską rzeką. Co więcej, terminy spływów można ograniczyć wyłącznie do okresu roztopów wiosennych, kiedy to wąskie i wartkie koryto wypełnia się wodą, której poziom umożliwia trekkingowy spływ kajakowy.

Drugi odcinek Czarnej Hańczy rozpoczynający się od jeziora Wigry charakteryzuje się zupełnie innymi cechami – jest to typowa rzeka nizinna, której spokojnym nurtem można rozkoszować się płynąc przez piękną Puszczę Augustowską. Ten odcinek jest także wystarczająco bogaty w wodę, aby dawać możliwość korzystania zeń przez cały sezon kajakarski.

Trzeci odcinek szlaku przebiega przez Kanał Augustowski. W miejscowości Rygol szlak zmienia swój bieg i z Czarnej Hańczy przenosi się na Kanał Augustowski. Spowodowane to jest faktem, że po kilku kilometrach od wskazanej miejscowości Czarna Hańcza wpływa na terytorium Białorusi. Szlak kończy się w Augustowie.

Ciekawe miejsca
Na szlaku Czarnej Hańczy spotkać można kilka znaczących zabytków i interesujących miejsc. Należą do nich:

  • pokamedulski zespół klasztorny w miejscowości Wigry. W XVII wieku w tym miejscu został osiedlony przez króla Jana Kazimierza zakon kamedułów. Dzisiaj możemy podziwiać kompleks zabudowań z dominujący nad wszystkimi budynkami kościołem pochodzącym z tego okresu. Obecnie obiekt klasztorny został odrestaurowany i jest udostępniany turystom do zwiedzania;
  • Kanał Augustowski – jest wybitnym osiągnięciem myśli hydrotechnicznej, który został zaprojektowany i wybudowany przez polskich inżynierów w XIX wieku. Głównym projektantem i zarządzającym budową był generał Ignacy Prądzyński. W trakcie spływu Kanałem Augustowskim kajakarze pokonują 7 śluz, w tym jedną dwukomorową w Paniewie i co ciekawe mogą urządzenia hydrotechniczne pooglądać z bliska.
  • Augustów – jedna z większych turystycznych miejscowości Pojezierza Mazurskiego. Warto tutaj obejrzeć „dworek Prądzyńskiego” – będący w okresie budowy kanału biurem administracji budowy oraz oddział Muzeum Ziemi Augustowskiej, którego zbiory dotyczą historii budowy kanału.