Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/samsara/domains/splywy.eu/public_html/wp-content/themes/Divi/includes/builder/functions.php on line 4940 Spływy kajakowe Krutynią | Spływy kajakowe
+48 600 092 252 admin@splywy.eu

W tej części Europy KRUTYNIA to jeden z najbardziej atrakcyjnych szlaków na spływ kajakowy. Szlak jest tak urozmaicony przez florę i faunę otaczającą rzekę, że nawet najbardziej wybredny turysta znajdzie tu coś co mu się spodoba i zapadnie w pamięć. Krutynia płynie przez Puszczę Piską i Mazurski Park Krajobrazowy. Spływ kajakowy Krutynią to 102km. Woda stojąca na trasie spływu to aż 60% całej długości szlaku. W czasie spływu kajakowego Krutynią możesz napotkać chronione prawem gatunki zwierząt i roślin. Mogą to być między innymi bardzo rzadkie w naszym kraju gąbki wodne porastające podwodne kamienie lub też krasnorosty (również podwodne). W pobliskich lasach Puszczy rosną rosiczki i storczyki i żyją w nich łosie, norki a nawet rysie i wilki. W trakcie spływu nad Twoją głową może szybować orzeł bielik lub puchacz.

Ponadto podczas spływu możesz mieć okazję przenocować na bezludnej wyspie, poznać słynący w całej Europie ze swego uroku odcinek rzeki między J.Krutyńskim a Ukta. Do tego możesz zatrzymać się aby pozwiedzać Klasztor w Wojnowie, Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie czy też obejrzeć akcję śluzowania na śluzie Rudzianka.

GALERIA SZLAKU

OPIS SZLAKU

Aby rozpocząć spływ kajakowy rzeką Krutynia musisz dotrzeć najpierw nad brzeg jeziora Zyndackiego. Zatem najpierw dotrzyj do Sorkit a potem podążaj główną drogą w kierunku jeziora. Zwoduj kajaki na jeziorze i przepłyń jezioro aż po jego kraniec. Gdy wpłyniesz w niewielką wodną strugę wychodzącą z jeziora płyń nią przez jakieś 1300metrów. Gdy przepłyniesz pod mostkiem, wpłyniesz na Jezioro Gielądzkie.

Jezioro Gielądzkie – po wpłynięciu na jezioro trzymaj się jego prawego brzegu i płyń aż do końca jeziora, gdzie pod mostkiem przepłyniesz na Jezioro Lampackie.

Na 9km spływu będziesz mijać wieś Sorkwity, znany punkt na trasie wielu spływów kajakowych. Płynąc jeziorem Lampackim dopłyniesz do stanicy wodnej w Sorkwitach. Możesz tam sobie zrobić postój, lub po prostu ją ominąć i płynąć dalej.

12 kilometr spływu – wpływamy na Jezioro Lampasz, na jego lewym brzegu usytuowana jest wieś Jędrychowo.

Na 17km spływu możesz napotkać powalone drzewa w rzece i gałęzie, które musisz omijać. Może się też zdarzyć, że będziecie zmuszeni transportować kajak chwilami lądem, ze względu na zbyt niski poziom wody.

Potem po przepłynięciu za mostek masz do dyspozycji bar i pole namiotowe po prawej stronie rzeki, więc po tych utrudnieniach na rzece możesz odpocząć.

Kolejnym ważnym punktem na trasie spływu jest wieś Grabowo. Stara średniowieczna wieś, ze starym zabytkowym kościołem wartym odwiedzenia.

Na 20km spływu płyniemy spokojnie z prądem rzeki otoczeni przez wysokie pałki wodne i trzciny.

Na 21km wieś Borowe i we wsi przystanek PKS.
Dalej Jezioro Dłużec – na tym jeziorze trzymaj się lewej strony aby dopłynąć do wsi Dłużec (tu również przystanek PKS).

Na 25km spływu musisz wytężyć swoją uwagę aby odnaleźć odpływ jeziora Białego, jest to niedługi odcinek (pół kilometra) – Jezioro Białe poznasz po czterech wyspach porośniętych drzewami i po żurawiach, które tutaj gniazdują. Na Jeziorze tym możesz również rozbić namiot – najlepiej na największej z wysp. Tylko pamiętaj o zachowaniu porządku.

Na 27km – Bieńki – stanica wodna oraz plac z domkami do wynajęcia. Dalej płyniemy wśród lasów, mijamy most i na 29km wpływamy na Jezioro Gant. Jezioro to przepływamy i płyniemy na Babięcką Strugę. Potem znów mijamy most drogowy.

Tu ważny moment na trasie spływu – bo musimy skręcić w lewo – mamy zakaz pływania kajakami po rzece Babant.

Po szczęśliwym obraniu drogi płyniemy kilka kilometrów, aby w końcu dotrzeć do PTTK w Babiętach. Warto tutaj uważać na czasowo pojawiające się mielizny.

Na 40km Babięcka Struga uchodzi do Jeziora Zyzdrój Wielki. Niedaleko mieści się wieś o podobnej nazwie (Nowy Zyzdrój).

Na 44km musimy przenosić kajaki lądem, aby kontynuować spływ Spychowską Strugą.

Na 50km uważaj na kamienie – jeśli jest niski poziom wody.

Na 55km – bardzo ładny odcinek spływu czyli Jezioro Zdrożno i Jezioro Uplik. Znajduje się tu rezerwat przyrody związany z gniazdowaniem czapli.

Na 59-60km – Jezioro Mokre i Stanica Wodna w Zgonie.

Na 62km – rezerwat Królewska Sosna.

Na 65km – rezerwat „Zakręt” i miejsce występowania storczyków.

Na 68km – na tysiąc metrów przed końcem jeziora obierz kurs na prawo aby dotrzeć do zatoki – tam przenosimy kajaki.

Od 71km – Krutynia płynie dość szybko. Jest to bardzo ciekawy odcinek. Mijamy wieś Krutyń i Kretyński Piecek. Za kilka kilometrów most drogowy i klasztor na brzegu jeziora.

Na 86km wieś UKTA, miejsce gdzie była kiedyś huta szkła.

Na 93km – Nowy Most – stanica wodna i pole namiotowe.

96km – płyń lewym brzegiem jeziora, wpłyń na jezioro Jerzewko.

Od setnego kilometra – ostatni odcinek rzeki Krutyni, czyli Czarna Rzeka.

Przez jezioro Bełdany płyniemy na południe, mijamy Stanicę w Kamieniu i samą wieś Kamień. Potem jeszcze przed nami zatoka Wygryńska, śluza Guzianka, Kanał Nidzki,  i możliwość zakończenia spływu w Guziankach Wielkich.

Ewentualnie płyniemy dalej do Jeziora Nidzkiego (teren rezerwatu) i na tym jeziorze docieramy do ujścia rzeki Wigrynia – tam znajduje się stanica w Rucianem-Nidzie i to tu kończymy spływ.

Spływy kajakowe Krutynią dowolne terminy i czas- Zobacz