Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/samsara/domains/splywy.eu/public_html/wp-content/themes/Divi/includes/builder/functions.php on line 4940 Opis szlaku Łyny | Spływy kajakowe
+48 600 092 252 admin@splywy.eu

Krótka charakterystyka szlaku

Łyna to rzeka, która dzięki swej różnorodności z pewnością przypadnie do gustu wielu osobom. Jej długość w Polsce to około 200 km. Ten szlak z powodzeniem można rozbudowywać nie koniecznie trzymając się wyłącznie nurtu Łyny. Spływ tą rzeką zapewnia zarówno emocje sportowe, jak i krajoznawcze.

Start

Spływ rzeką Łyną zazwyczaj rozpoczyna się w miejscowości Kurki, gdzie do Łyny wpada Marózka – pierwszy dopływ Łyny. Kurki oddalone są od Olsztynka o ok. 16 km.

Opis szlaku

Łyna to rzeka płynąca w północnej Polsce, która swoje źródła ma w rezerwacie „Źródła rzeki Łyna im. prof. J.Kobendzy” w okolicach wsi Łyna w powiecie Nidzkim. Rezerwat ten powstał w celu ochrony rzadkiego zjawiska erozji źródliskowej. Łyna jest dopływem rzeki Pregoły płynącej przez Białoruś. Długość rzeki to ponad 260 km, z czego prawie 200km znajduje się na terenie Polski.

Łyna charakteryzuje się dość dużym spadkiem wód, co powoduje, że miejscami zachowuje się jak rzeka typowo górska – na całym swoim biegu tworzy typowe dla wyżynnych i górskich rzek 2 przełomy, które wymagają od wodniaków pewnej wprawy w kierowaniu kajakiem. Dodatkową atrakcją dla osób poszukujących mocniejszych wrażeń są liczne przeszkody pojawiające się na rzece w postaci kamieni czy powalonych drzew.

Cały przebieg Łyny można podzielić na dwa różniące się pomiędzy sobą odcinki: górny bieg rzeki to zdecydowanie bardziej ekstremalny odcinek, gdzie rzeka Łyna dostarcza atrakcji typowych dla rzek górskich – na przykład wspomniane już przełomy, oraz szybki nurt. Ten fragment bogaty jest we wspaniałe lasy oraz różnorodne jeziora. Drugi, odmienny fragment szlaku kajakowego rzeką Łyną, rozpoczyna się od Olsztyna. Ta połowa szlaku charakteryzuje się z kolei niezwykłymi walorami krajobrazowymi i historycznymi – z powodzeniem można nazwać go szlakiem gotyckich zamków i kościołów.

Szlak kajakowy rzeką Łyną, ze względu na bardzo dużą zlewnię można dowolnie rozbudowywać zarówno w perspektywie horyzontalnej, jak i wertykalnej.

Ciekawe miejsca:

Łyna to rzeka, która biegnie przez niezwykle ciekawe miejsca, zarówno pod względem przyrodniczym, jak i historycznym. Warto zatem zobaczyć:

– ścisły rezerwat przyrody „Las Warmiński” – jednakże na wkroczenie na jego teren wymagana jest zgoda wojewódzkiego konserwatora zabytków Olsztynie i oraz zgoda rządowego ośrodka wypoczynkowego;

– w Olsztynie niewątpliwą atrakcją są rezerwaty torfowiskowe;

– zabytki położone na szlaku Łyny należą do najstarszych w Polsce – w Olsztynie trzeba zobaczyć zamek kapituły warmińskiej, fragmenty murów obronnych pochodzące z XIV w., w Dobrym Mieście natomiast koniecznie należy zwiedzić kompleks kolegiacki, a w Lidzbarku Warmińskim Zamek Biskupi.