Krótka charakterystyka szlaku
Rospuda to rzeka, której różnica wzniesień pomiędzy początkiem a końcem szlaku wynosi 53 m co sprawia, że nie jest to spokojna rzeczka o wolnym nurcie. Polecamy ją osobom, które posiadają już doświadczenie w kajakarstwie. Długość całego szlaku wynosi 68 km, a jego przepłynięcie może zająć od 5 do 6 dni. Jeżeli uznamy, że jest to zbyt krótka trasa, ten szlak można przedłużyć o kolejny fragment będący szlakiem rzeki Blizny, który dodatkowo dostarczy nam 3 dni fajnych wrażeń.
Start
Swoją przygodę z Rospudą najlepiej rozpocząć w miejscowości Supienie – tam znajduje się najdogodniejsze miejsce do wodowania kajaków, które położone jest z prawej strony prze mostem przy drodze Filipów – Czarne.
Charakterystyka rzeki
Rospuda swój bieg rozpoczyna powyżej jeziora Czarnego na wysokości 175 m n.p.m. a kończy w jeziorze Rospuda na wysokości 122 m n.p.m. Ta rzeka charakteryzuje się zróżnicowaniem cech na całej swojej długości – od niemal górskiej rzeki w jej górnym biegu po wolno płynącą rzeczkę nizinną. Średni spadek poziomów na tym cieku wodnym wynosi 0,94%, jednakże w górnym biegu jest on ponad trzykrotnie wyższy i wynosi 3,5% , dlatego też na pierwszych odcinkach Rospuda to raczej rzeka o charakterze górskim. W dolnym odcinku natomiast charakteryzuje się łagodnym i płynnym nurtem, który umożliwia bardzo bezpieczne kajakowanie.
Co więcej, dodatkową atrakcją Rospudy jako rzeki wykorzystywanej do spływów kajakowych, są kamieniste płycizny charakteryzujące się szybkim prądem oraz liczne wykroty drzew, które tarasują swobodny przepływ na rzece. Te elementy sprawiają, że przed rozpoczęciem spływu warto sprawdzić stan wody na rzece – jeśli jest zbyt niski, to możemy być skazani na konieczność ciągnięcia kajaka, ponieważ płynięcie nim będzie niemożliwe.
Ciekawostką jest fakt, że rzeka Rospuda oraz szlak kajakowy nią biegnący, przechodzi przez 9 jezior. Jednocześnie pozwala poznać dwie zasadniczo różniące się od siebie krainy, których geneza powstania jest stricte odmienna, co widać w istniejącym krajobrazie. Są to Pojezierze Suwalskie charakteryzujące się typową rzeźbą polodowcową oraz płaskie i łagodne równiny sandrowej Puszczy Augustowskiej.
Spływ Rospudą kończy się w Augustowie nad jeziorem Rospuda w ośrodku Goła Zośka.
Jeżeli chcemy wydłużyć czas spędzony w kajaku to na Rospudzie możemy dokonać to poprzez chwilowe zboczenie ze szlaku w jedną z rzeczek stanowiących dopływ Rospudy – Szczeberki, którą pod prąd dopłyniemy do miejscowości Ateny. Po noclegu w miejscowości wracamy tą samą drogą z powrotem na Rospudę. Ten element pozwoli wydłużyć szlak o kolejne 36 km w obie strony.
W Atenach dla najbardziej wytrawnych wodniaków istnieje możliwość przewiezienia kajaków do Bryzgla położonego nad jeziorem Wigry i rozpoczęcie spływu szlakiem Czarnej Hańczy.
Ciekawe miejsca
Szlak Rospudy biegnie przez tereny o bardzo ciekawej charakterystyce – także pod względem historycznym. Należą do nich:
- miejscowość Filipów z układem przestrzennym pochodzącym z 1570 roku. Filipów to miejscowość, która w XVI w. była liczącym się w Polsce ośrodkiem arianizmu. To tutaj funkcjonowało pierwsze na Suwalszczyźnie gimnazjum. Pod Filipowem w 1656 roku rozegrała się także jedna z przegranych przez Polaków bitew ze Szwedami, w efekcie czego najemcy złupili i doszczętnie spalili miejscowość. W Filipowie w czasie bitwy uciekł przetrzymywany przez Polaków książę Bogusław Radziwiłł – sprzymierzeniec Szwedów;
- wieś Matłak, gdzie odkryto jak dotąd najstarsze ślady pobytu człowieka na Suwalszczyźnie, bo pochodzące z okresu środkowej epoki kamiennej (7,5 – 4 tys. lat p.n.e.);
- uroczysko „Święte miejsce” – znajduje się tam cudowny krzyż, który jak głosi legenda, postawili 700 lat temu ochrzczeni Jaćwingowie.