Rzekę Rospuda dawniej nazywano Dowspudą lub Filipówką. To rzeka, która rozpoczyna swój bieg jako mała, wąska rzeczka a potem spośród trzcin i podmokłych terenów wpływa do Puszczy Augustowskiej i przybiera można by powiedzieć górski charakter, bo nurt jej przyspiesza i pojawiają się powalone drzewa. Rospuda rozpoczyna swój bieg z Jeziora Czarnego a kończy go w Jeziorze Rospuda. Cała rzeka ma niecałe 70km i można ją pokonać w 6dni. Bardziej wprawni kajakarze dadzą radę przepłynąć Rospudę w 5dni. Dla mniej doświadczonych kajakarzy istnieje ciekawa opcja spływu jednodniowego na odcinku 15km. Spośród ciekawych atrakcji na trasie spływu warto wspomnieć o Pałacu Paca, Uroczysku Święte Miejsce, linii umocnień wojskowych i stadninie koni w Małych Raczkach.
Tereny Rospudy są bardzo czyste ekologicznie i podczas spływu na pewno będziesz obcować z dziką przyrodą i pooddychasz świeżym powietrzem. Cała rzeka Rospuda wiedzie nas przez 8 jezior, więc je również zobaczysz (m.in. Jezioro Bolesty, Sumowo, Garbaś, Necko).
GALERIA ROSPUDA
OPIS SZLAKU
Chcąc przepłynąć kajakiem całą rzekę Rospuda warto zacząć spływ z miejscowości Supienie. Gdy podróżujesz autobusem możesz dojechać tutaj z Suwałk, jest to na drodze łączącej Filipów i Czarne. Gdy dotrzesz do Supieni kajaki zwoduj przy moście, na końcu wsi. Będzie tam dogodne miejsce do wodowania kajaków i jest tam też miejsce na rozbicie namiotów.
Po wodowaniu kajaków znajdziesz się praktycznie na początku jeziora nazywanego Jemieliste, jest to duże jezioro bo zajmuje trzecie miejsce na Suwalszczyźnie jeśli chodzi o wielkość. Jest to bardzo urokliwe jezioro z pięknym krajobrazem, leżące w zagłębieniu terenu pozostawionym przez lodowiec. Jezioro Jemieliste jest również bardzo dobrym punktem dla wędkarzy, więc jeśli wędkujesz to koniecznie zabierz ze sobą sprzęt.
Na środku jeziora leży spora wyspa porośnięta drzewami – i jeśli masz ochotę to możesz ją potraktować za miejsce biwakowe. Zachowaj tylko wysoki poziom porządku, nie zostawiaj po sobie śmieci. Jeśli chcesz sfotografować ładny krajobraz to podpłyń pod wzniesienie morenowe za wyspą. Gdy wejdziesz na to wniesienie ujrzyj bardzo ładny krajobraz wart uwiecznienia na fotografii. Całe to wzniesienie jest jakieś 7 metrów nad poziomem wody w jeziorze.
Po ok.5km napotkasz mały mostek i wpłyniesz na jezioro Kamienne, które sprawia wrażenie, że jest przedłużeniem Jeziora Rospuda. Na brzegach jeziora znajduje się wiele głazów i stąd pochodzi nazwa tego jeziora.
Na 9-10km dopłyniesz do Filipowa. Do centrum wsi masz jakieś 500m zatem możesz spokojnie pokonać tę trasę pieszo. Filipów to stara wieś mająca swoje początku już w XVI wieku. Aktualnie we wsi zobaczysz można stary kościół neogotycki. Brak innych zabytków związany jest z drugą wojną światową, w czasie której Filipów został bardzo mocno zniszczony. Aktualnie Filipów to wieś z ok.2tys mieszkańców.
Przepływając przez Filipów uważaj w pewnym momencie na rurę biegnącą nisko nad rzeką!
Na 12-13km trasy wpłyniesz na Jezioro Długie. To kolejne jezioro bardzo atrakcyjne dla wędkarzy. Dla turystów jest raczej nieprzyjazne bo nie ma pól biwakowych ani nawet wyraźnych brzegów. Często przy brzegu są bagniste tereny.
Pole biwakowe znajdziesz dopiero za jakiś kilometr, za mostem we wsi Szafranki i dwa kilometry dalej we wsi Zusno.
Na ok.16km będziesz we wsi Małtak – to ważne miejsce z archeologicznego punktu widzenia. Odkryto tutaj ślady życia ludzi już 7,5tys lat przed naszą erą!
Kolejnym Jeziorem na które wpłyniesz to Jezioro Garbaś, jezioro ubogie w rośliny ale dogodne do kąpieli. Po wypłynięciu z jeziora masz przed sobą krótki ale szybki odcinek do przepłynięcia.
Na 17km – Jezioro Głębokie – całkowicie inne niż J.Garbaś – to jezioro jest bardzo mocno porośnięte szuwarami i innego typu roślinnością ( nadwodną i podwodną).
Na 20km spływu – Jaz w Bakałarzewie. To wieś gminna więc możesz ją odwiedzić gdy potrzebujesz skorzystać z usług poczty, sklepu czy restauracji.
Jezioro Sumowo – słabo zagospodarowane turystycznie, jednak z dobrym polem biwakowym.
W Kotowni możesz być zmuszony ciągnąć kajak ze względu na niski poziom wody i kamienie na płyciznach.
Jezioro Okrągłe (ok.27km od początku spływu) – bogate w ptactwo wodne, ryby i bobry.
Jezioro Bolesty – otoczone lasami bogatymi w grzyby i jagody.
Ok.34km spływu – miejsce biwakowe we wsi Małe Raczki.
Potem most kolejowy, i docieramy do wsi Raczki, które kiedyś były miastem. Aktualnie we wsi do zobaczenia zabytkowy kościół i stara manufaktura.
Dowspuda – to tu istniał pałac Paca (rozebrany podczas zaborów) – historyczny właściciel Pałacu służył A. Mickiewiczowi za postać wzorcową do opisu postaci Hrabiego z „Pana Tadeusza”.
45km spływu – osada Chodorki. Tutaj znajduje się wart zobaczenia krzyż zwany cudownym.
W dalszej części spływu płyniemy przez Młyńsko, Bindużkę. Potem płyniemy pod prąd Szczeberką aż do mostu drogowego. Za mostem płyniemy do ujścia rzeki Blizny i nią do Aten – do jeziora Tobołowo.
Końcówka spływu to Jezioro Rospuda Augustowska i przy nim półwysep „Goła Zośka”.
Przy tym półwyspie kończymy spływ.