Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/samsara/domains/splywy.eu/public_html/wp-content/themes/Divi/includes/builder/functions.php on line 4940 Spływy kajakowe Biebrzą | Spływy kajakowe
+48 600 092 252 admin@splywy.eu

Niemal cała Biebrza o długości 165km znajduje się na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Biebrzę w dużej mierze otaczają podmokłe tereny, torfowiska i bagna. Tereny te są typu nizinnego, spływ kajakowy Biebrzą należy do stosunkowo prostych i atrakcyjnych ze względów przyrodniczych – zwłaszcza dla ornitologów. Albowiem Biebrza to istny raj dla ornitologów. Biebrza płynie w dużej mierze starodawnym, naturalnym korytem rzecznym z częstymi zakrętami i brzegami porośniętymi gęstą roślinnością. Rzeka w naturalny sposób co jakiś czas (nawet z roku na rok) zmienia swój bieg a jej wygląd i charakter zmienia się bardzo mocno podczas zmieniających się pór roku. Dla miłośników ptaków poleca się spływy kajakowe Biebrzą na wiosnę, gdy można oglądać tańce godowe ptaków. Z prawie 300 występujących tu gatunków ptaków aż 180 zakłada tutaj gniazda i rozmnaża się. Na terenie Biebrzy można spotkać żyjącą w rzece wydrę czy bobry.

Bobry można obserwować już od lutego. Widowiskowe przeloty kaczek i żurawi można zaobserwować od połowy marca do połowy kwietnia. A od maja można oglądać już pełen wachlarz ptaków lęgowych.

Spływ kajakowy Biebrzą zwykle rozpoczyna się w LIPSKU (kilkanaście kilometrów od granicy Polski z Białorusią) a kończy się go tam gdzie Biebrza uchodzi do Narwi. Na taki spływ spokojnym turystycznym tempem należy zarezerwować ok.8dni.

GALERIA BIEBRZA

OPIS SZLAKU

Zanim wyruszysz na spływ kajakowy Biebrzą staw się do Dyrekcji Biebrzańskiego Parku Narodowego aby zakupić bilety wstępu do parku i aby uzyskać ewentualne pozwolenie na grupowy spływ kajakowy Biebrzą. Więcej informacji na ten temat i dane teleadresowe znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Wiele spływów kajakowych Biebrzą rozpoczyna się w Lipsku. Jest przystań gdzie możemy wodować kajaki i rozpocząć spływ przez wąski kanał prosto w dolinę rzeki Biebrzy. Na terenie Biebrzy budowane są wieże widokowe, na które można wejść aby podziwiać widoki tej rzeki płynącej starorzeczem. Pierwszą taka wieżę napotkasz przy wyspie Jałowo.

Na spływ Biebrzą dobrze wybrać się zorganizowaną grupą, bo rzeka wiele razy rozdziela się na mniejsze odnogi i dobrze jest się orientować w którą stronę popłynąć. Przydatna też może okazać się mapa i nawigacja GPS aby się nie pogubić. Tym bardziej, że rzeka potrafi naprawdę w przeciągu roku zmieniać swój bieg. Warto też przygotować się kondycyjnie do takiego spływu albowiem może on okazać się męczący. Lepiej przygotować się na kilka godzin intensywnego wiosłowania niż potem cierpieć na okropne zakwasy i bóle mięśni po pierwszym dniu spływu.

W okolicy wsi Kamienna Nowa znajduje się pole namiotowe. Jest ono jednak niezagospodarowane, nie mniej można z niego korzystać. Mamy też tutaj dobre widoki na pobliskie lasy z bardzo starymi drzewami. Niecałe 4km stąd znajduje się miejsce gdzie możesz zakupić bilety wstępu do Parku Narodowego.

Dalej za kilka kilometrów zobaczysz w oddali wieś Krasnybór – to stara wieś, w której można zobaczyć atrakcyjny architektonicznie kościół. Jednak wieś ta jest w oddali i nie będziemy mieli szansy się do niej wybrać.

Mijając kilka wsi i płynąc dalej spokojnym nurtem rzeki dopływamy do charakterystycznego punktu na trasie spływu. Będzie to most na drodze z Białegostoku do Augustowa.

Dwa kilometry za mostem znajduje się pole namiotowe. Masz tutaj również możliwość wynająć na nocleg pokój gościnny czy domek wczasowy. Możne też tutaj zatrzymać się na dłużej i wypożyczać np. rowery wodne lub kupić kartę wędkarską i wybrać się na ryby. Do tego możemy też zaopatrzyć się tutaj w mapy Parku Narodowego Biebrzy.

Następne pole namiotowe znajduje się jakieś 4,5-5 kilometrów stąd – wzdłuż rzeki.

Ok. 6km dalej gdy zobaczysz w rzece pozostałości dużych drewnianych pali to będzie oznaczało, że przepływasz przy tym co pozostało z mostu, który umożliwiał dotarcie z Suchowoli do Augustowa.

W tych okolicach rozpoczyna się bardzo rozległe tereny torfowiskowe, bogate w ptactwo, które szuka tutaj miejsc na założenie gniazd.

Kolejne 10km dalej zobaczysz niedaleko rzeki wieś Jagłowo. Jeśli zatrzymasz się aby ją odwiedzić, możesz spodziewać się budynków drewnianych – dość ciekawych w swej budowie.

Trochę dalej będzie znajdował się most – to most łączący Jagłowo i Mogilnice.

Następnie dopływamy do miejsca gdzie znajduje się ujście jednej z odnóg Kanału Augustowskiego. Punkt ten jest dobrze widoczny na mapach – wiec łatwo odnajdziesz na mapie gdzie aktualnie jesteś.

Przy śluzie kanału Augustowskiego znajduje się pole namiotowe przy samej śluzie.

Kolejne 2km dalej mamy kolejną szansę na zatrzymanie się na polu namiotowym w Jasionowie. W okolicy również do dyspozycji wieże widokowe na Biebrzę i rezerwat Czerwone Bagno.

Dalej przez większą część spływu rzeka niczym nie zaskakuje – miniesz ujście rzeki Ełk, most drogowy (do Wólki Piasecznej). Potem ujście Czarnej Strugi. Gdy zobaczysz kanał do twierdzy Osowiec trzymaj się prawej prawej strony nurtu rzeki.

W Osowcu za mostem – domki biwakowe do dyspozycji gości i pokoje gościnne.

Po 90kilometrze spływu przed nami silnie meandrujący odcinek Biebrzy.

Przy 104km wieża widokowa i pole do rozbicia namiotów „Biały Grąd”. Dalej ujście rzeki Wissa i kilka razy napotkamy się na szansę rozbicia na namiotu. Płynąc spokojnie dalej docieramy ostatecznie do końca naszego spływu kajakowego Biebrzą.

Spływy kajakowe Biebrzą dowolne terminy i czas- Zobacz