Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/samsara/domains/splywy.eu/public_html/wp-content/themes/Divi/includes/builder/functions.php on line 4940 Spływy kajakowe Czarną Hańczą | Spływy kajakowe
+48 600 092 252 admin@splywy.eu

Spływ Czarną Hańczą najlepiej zacząć w miejscu gdzie rzeka wypływa z jeziora Wigry. Nie ma na tym odcinku problemów z przeszkodami rzecznymi, nie ma problemów z odpowiednią ilością wody do spływu. Jest to bardzo dobre miejsce do rozpoczęcia spływu. Rzeka Czarna Hańcza płynie poza granice Polski, dlatego nie możemy pokonać jej całej i zwykle Rygolu zmienia się lekko trasę tak aby dotrzeć do Augustowa. Dawniej było można przepłynąć kajakiem przez kanał augustowski, jednak obecnie jest to niemożliwe. I ten odcinek należy pokonać lądem, przenosząc kajaki. Warto poznać tę piękną rzekę na wspomnianym odcinku bo bardzo majestatycznie płynie ona tam powoli przez rozlewiska i łąki a potem przyspiesza i wkracza do puszczy augustowskiej. Zresztą nie trzeba chyba czarnej hańczy reklamować, bo jest to znana trasa dla każdego kto choć trochę interesuje się spływami kajakowymi. Poza tym w okolicy znajdziesz dużo pól biwakowych, do rozbicia namiotu a okoliczni mieszkańcy poczęstują Cię lokalnymi wyrobami do jedzenia i picia. Na pewno będzie to dla Ciebie niezapomniane przeżycie.

GALERIA CZARNA HAŃCZA

OPIS SZLAKU

Spływ kajakowy Czarną Hańczą rozpoczynamy w Magdalenowie. Jest to na południowym końcu jeziora Wigry. Jeśli korzystasz ze środków komunikacji miejskiej i PKS to z Suwał dojedź autobusem do Starego Folwarku. A jeśli podróżujesz własnym autem, to zaparkuj w Maćkowej Rudzie.

Zanim wypłyniesz w trasę możesz odwiedzić zabytkowy zakon kamedułów. Jest to bardzo ciekawe miejsce szczególnie gdy poznasz zasady życia tych zakonników. Sprowadzono ich tutaj za czasów Jana Kazimierza. Cały zespół klasztorny jest z XVII w. Obiekt ten jest aktualnie dostępny dla turystów. Jest to oczywiście w miejscowości Wigry.

Gdy rozpoczniesz spływ płyń przy brzegu wielkiego półwyspu. Na Cyplu Wysoki Wągieł masz nieopodal pole namiotowe w zatoce. Mniej więcej w tym rejonie skręcamy tak aby dopłynąć do wysp pełnych brzóz, ale tak, aby brzozowe wyspy mieć z lewej strony kajaka.

Na ok. 11km spływu napotkasz wieś z 1660roku. Jest to miejscowość bardzo przyjazna turystom, i pod ich kątem prosperująca. Zatem znajdziesz tu pola namiotowe, sklepy i bary.

Na 22km dotrzesz do półwyspu Jurkowy Róg. Będziesz mieć przed sobą wyspy brzozowe, a gdy je miniesz płyń obok wyspy. Za kolejne 3km zobaczysz półwysep łapa – płyń wzdłuż prawego brzegu. Tu również masz do dyspozycji pole namiotowe.

31km – Stanica PTTK o nazwie Stary Folwark. Gdy ruszysz z tej stanicy płyń prosto na wyspę Mysią, do przewężenia. Za przewężeniem skręć w lewo. Przepłyń pod mostkiem i wypłyń na jeziorko Postaw, którego brzegi pokrywają trzciny.

40km – Docierasz do wsi Maćkowa Ruda – masz tu okazję wejść do sklepu lub poczty i uzupełnić zapasy. Do dyspozycji również pole do rozbicia namiotu.

46km – Przed tobą Stanica PTTK o nazwie Wysoki Most. Tutaj również pole namiotowe, dość ciekawie położone, bo na podwyższeniu terenu z którego rozpościera się ciekawy widok.

Od tego miejsca rzeka płynie leniwie i widoki są bardzo malownicze, spływ kajakowy jest w ciszy lasu. Rzeka mimo iż rozszerza się lub zwęża to otacza Cię wokół cały czas bogata roślinność, którą można podziwiać.

56km – ciekawy bar w którym można dobrze zjeść. Bar znajduje się przy pomoście na polu namiotowym. Do tego we wsi Głęboki Bród masz do dyspozycji sklep, pocztę i przystanek autobusowy PKS.

58km – Frącki – czyli stanica wodna na skale. A wokół pola namiotowe.

68km – przygotuj się na jeden z najpiękniejszych momentów spływu – zobaczysz ciekawe podmywane przez rzekę klify na których rosną bardzo stare (kilkuset-letnie) dęby.

76km – Mijamy stanicę ‘Jałowy Róg’.

88km – w miejscowości Rygol trzeba skręcać w prawo! Ważne!

90km – znane i polecane pole biwakowe – jeśli nie zaplanowałeś innego noclegu to skorzystaj z tego. Mamy w tym rejonie śluzę Sosnówek i śluzę Mikaszówka. Jeśli znajdziesz czas to w Mikaszówku zapoznaj się z architekturą drewnianego kościoła.

92km – Jezioro Mikaszówek – przez wielu uważane za jedno najpiękniejszych polskich jezior. Zwróć na nie uwagę!

97km – śluza Perkuć.

99km – śluza Paniewo.

103km – śluza Gorczyca. A za nią „Płaska” – stanica wodna PTTK.

Przez długi kanał Czarnobrodzki, Suchą Rzeczkę i Jaz wpływasz ostatecznie do Jeziora Serwy. To miejscowość letniskowa, popularne są tutaj kąpiele w jeziorze. Następnie przez śluzę Swoboda i stanicę wodną o takiej samej nazwie, a następnie przez śluzę Przewięź, jezioro Białe i jezioro Necko dopływasz do końca spływu w jeziorze Rospuda – gdzie na cyplu znajduje się ośrodek Goła Zosia.

Spływy kajakowe Czarną Hańczą dowolne terminy i czas- Zobacz