Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/samsara/domains/splywy.eu/public_html/wp-content/themes/Divi/includes/builder/functions.php on line 4940 Spływy kajakowe Pisą | Spływy kajakowe
+48 600 092 252 admin@splywy.eu

Pisa – to rzeka, które przemierza puszczę Piską. Jest to bardzo przyjazna rzeka dla początkujących kajakarzy. Jeśli jesteś amatorem to dobrze właśnie na tej rzece doświadczyć czym jest spływ kajakowy. Rzeka nie jest wymagająca, jej nurt jest spokojny. Rzeka na całych 80km długości nie ma przeszkód na których trzeba by przenosić kajak lądem.

Pisa wypływa z jeziora Roś, i to przy tym wypływie zaczyna się zwykle spływ kajakowy. Rzeka płynie na południe przez całą swoją długość. Podczas spływu kajakowego zobaczysz, że rzeka ta płynie głównie przez podmokłe tereny łąkowe, nie jest ona zbyt głęboka bo zwykle ma ok.2m głębokości. Rzeka jest przejrzysta, więc będziesz miał ciekawe doznania wzrokowe, woda ma drugą klasę czystości. Jedyna rzecz z jaką się musisz liczyć na tej rzece, to chwilowe kłopoty ze znalezieniem pola namiotowego. Nie ma tu tak rozwiniętej bazy pól namiotowych i campingowych jak w innych rejonach Pomorza. Ale nie wpadaj w panikę, pola namiotowe znajdziesz, po prostu  nie ma ich tak dużo jak na rzece Brda. Dlatego też wcześniej zaplanuj gdzie będziesz nocował, lub skorzystaj ze zorganizowanego spływu kajakowego, wówczas organizatorzy na pewno zatroszczą się o dobre noclegi.

GALERIA PISA

OPIS SZLAKU

Spływ kajakowy po rzece PISA rozpoczyna się przy wypływie rzeki z jeziora Roś i płynie się na południe. Przy tym wypływie znajdziesz pole biwakowe.

Po niecałym kilometrze natkniesz się na stary most kolejowy, po którym jeżdżą pociągi do Ełku. Oczywiście przepłyniemy pod tym mostem. Nie musisz przenosić kajaka.

Po mniej więcej kolejnym kilometrze zobaczysz kolejny most, tym razem z żelbetu. Może Ci się przydać informacja, że bardzo blisko jest stąd do centrum miasta. Więc jeśli czegoś zapomniałeś możesz się wrócić i zrobić zakupy. Masz tam nawet mostek gdzie możesz przymocować kajak. Gdybyś zdecydował się na odwiedzenie miasta, to możesz się tam spodziewać zabytkowych budynków, starego kościoła wartego odwiedzenia i ciekawego ratusza.

Przepływ przez miasto jest prosty, jednak brzegi rzeki są trudno dostępne ze względu na zbudowane umocnienia.

Po wypłynięciu z miasta doświadczysz spotkania z naturą. Będziesz płynąć przez lasy porośnięte przez Olchy, lub przez łąki. Czasami spotkasz też lasy z brzozami i sosnami.

Po ok.5km rozpoczęcia spływu będziesz mijać młodniki sosnowe, a niedaleko znajdziesz dogodne miejsce na biwak. Jednak to dopiero piąty kilometr spływu więc nie warto się jeszcze zatrzymywać. Podczas spływu będziesz tu przemierzać łąki a co jakiś czas będą otaczać cię łachy piaskowe. Jest to w tym rejonie dość charakterystyczne.

Przed 6 kilometrem będziesz mieć las wokół siebie, będą to różne typy lasów (mieszkane i olsowe). Gdy rzeka się obniży i miniesz podmyty brzeg z sosnami na brzegu to będziesz w pobliżu dobrego miejsca na biwak. Możesz też w tej okolicy zobaczyć drzewa poobgryzane przez bobry. Gdy dopłyniesz do 6km trasy zobaczysz ujście rzeki – to ujście Szparki.

8,4km – tu spotkasz zniszczony most i gdy miniesz starorzecze to znajdziesz się blisko istniejącej tu kiedyś wsi i możesz dojrzeć przepompownie wody. Dużo tu wokół rozmaitych gatunków drzew, możesz tu zobaczyć m.in. klony, lipy, bzy, jesiony. Po mału docieramy na ciekawy, bo dziki odcinek rzeki, która będzie płynąć przez iglasty las sosnowy i przez podmokły las porośnięty Olchami.

Ciesz się zatem tym dzikim odcinkiem rzeki, podziwiaj widoki i płyń dalej.

Na 26km spływu gdy zobaczysz most – to niedaleko od niego – jakieś 500m stąd jest wieś ze sklepem spożywczym. Możesz więc wybrać się na zakupy jeśli akurat tego potrzebujesz. Pobliska wieś o nazwie Jeże, to stara wieś, której historia sięga XIV w.

Na 30, 35 i 36 kilometrze spływu masz znowu okazję zobaczyć lokalne wsie, lub też wyjść do tych wsi na zakupy lub odpoczynek.

Dla ornitologów i miłośników ptactwa polecam postój we wsi Górszczyzna – znajdziecie tu bogactwo różnych gatunków ptaków.

Aż do 58 kilometra spływu kajakowego rzeka jest dość jednolita jeśli chodzi o swój charakter prądu wody. Dopiero za wsią Potasie, za suchą łąką i lasem sosnowym dotrzesz do wsi Gietki – tam rzeka zmienia swój charakter, nurt staje się szybszy i pojawiają się brzegi piaszczyste.

Na 68km nieopodal wsi Dobrylas zobaczysz urwisko i miejsce gdzie możesz zatrzymać się kajakiem lub łodzią ( można tu cumować).

Płynąc dalej, mijając kolejne wsie, mosty, łąki i lasy możesz spodziewać się przyspieszenia rzeki po minięciu ujścia rzeki Skroda (ok.73km). Dalej rzeka nie powinna cię niczym zaskoczyć i bezpiecznie dopłyniesz do końca spływu w ujściu Pisy do rzeki Narwi.

Spływy kajakowe Pisą dowolne terminy i czas- Zobacz