+48 600 092 252 admin@splywy.eu

Krótka charakterystyka szlaku

Szlak kajakowy rzeką Wdą należy do ciekawych szlaków pod względem krajoznawczym. Przechodzi on przez niezwykle interesujące przyrodniczo tereny Kaszub i Borów Tucholskich. Szlak jest dość łatwy, a szybki nurt rzeki znacznie ułatwia wiosłowanie. Proponowana długość spływu od miejsca startu we wsi Lipusz do Tlenia wynosi 140km i zajmuje od 7 do 10 dni.

Start

Szlak kajakowy rzeką Wdą najwygodniej rozpocząć w miejscowości Lipusz, gdzie dojechać można środkami komunikacji publicznej z Kościerzyny lub z Chojnic – jeżdżą tutaj zarówno pociągi PKP jak i autobusy PKS.

Opis szlaku

Wda rozpoczyna swój bieg na Równinie Charzykowskiej wypływając z jeziora Krążno, a kończy ujściem do Wisły w Świeciu. Jej długość to 198 km. Rzeka ma bardzo łagodny charakter – jest typową rzeką nizinną, która często meandruje. Charakteryzuje się dość szybkim nurtem. W zasadzie spływ rzeką Wdą ma charakter bardzo łatwy – jedyne utrudnienia może powodować ogromne jezioro Wdzydze oraz zapory wodne w dolnym jej biegu.

Szlak wodny pomiędzy źródłem a miejscowością Lipusz jest niezmiernie uciążliwy i mało efektowny pod względem krajobrazowym, dlatego też proponujemy rozpocząć spływ od Lipusza.

Spływ rzeką Wdą ma charakter wycieczki krajobrazowej – przebiega przez tereny mało zurbanizowane i jednocześnie bardzo mocno zalesione. Na całej długości Wda charakteryzuje się niezwykle zrównoważonym i szybkim nurtem zapewniającym łatwe wiosłowanie. Bez wątpienia Wda jest szlakiem kajakowym dostarczającym dużo wrażeń krajoznawczych – jej zmienność i różnorodność sprawia, że spływ wodami Wdy jest niezmiernie ciekawy. Płynąc tym szlakiem możemy podziwiać malownicze meandry rzeki, często wysokie i urwiste zbocza oraz wspaniałe przełomy – wszystkie te elementy sprawiają, że bez wątpienia jest to niezwykle interesujący szlak pod względem krajoznawczym.

Ciekawe miejsca

Wda na odcinku niespełna 200 km oferuje turystom sporo atrakcji, głównie związanych z przyrodą. Na trasie warto zobaczyć:

– parki krajobrazowe – Wdzydzki i Wdecki;

– rzeka przepływa przez tereny Borów Tucholskich, Kaszuby i Kociewie;

– w Odrach koniecznie trzeba wysiąść z kajaka i zobaczyć rezerwat Kamienne Kręgi, a w Wdzydzach prawdziwy kaszubski skansen;

– dodatkowo dla relaksu warto w miejscowości Czarna Woda skorzystać z sauny.