Mijając miejscowość Wojnowo, znajdującą się w połowie drogi między Krutynią a Iznotą, wyłaniają się pierwsze zabudowania mazurskiej wsi o nazwie Ukta. Jej historia sięga 1734 roku. W tym czasie istniała tu już huta szkła, wraz z przyległą do niej osadą nazwaną Szklarnią Krutyńską. Dziś wioska o najwyższej liczebności mieszkańców w gminie Ruciane-Nida jest dużą atrakcją dla turystów i kajakarzy, dzięki malowniczemu położeniu.
Możemy zatrzymać kajaki przed mostem, aby zostawić je w bezpiecznym miejscu po lewej stronie brzegu i odwiedzić znajdującą się w pobliżu karczmę, w której serwowane są w przystępnych cenach głównie dania regionalne. Delektując się kulinarnymi specjałami i odpoczywając przed kolejnym etapem wyprawy, mamy możliwość podziwiania z tarasu uroków rzeki znajdującej się kilka metrów dalej.
Naprzeciw karczmy stoi dumnie na niewielkim wzniesieniu monumentalny kościół neogotycki zbudowany w roku 1845. Z kościołem sąsiaduje zabytkowa, drewniana dzwonnica z dwoma mosiężnymi dzwonami, postawiona rok później.
Atrakcją okolicy są niezwykle tutaj popularne skoki młodzieży do rzeki z liny zawieszonej na gałęzi potężnej wierzby rosnącej na brzegu.
Po odpoczynku wyruszamy dalej, aby już po 500 metrach zauważyć po prawej i lewej stronie rzeki kamienne ruiny mostu kolei wąskotorowej, zburzonego w czasie II wojny światowej przez wojska sowieckie. Można zatrzymać się na brzegu i wejść na szczyt ruin, aby podziwiać cudowny widok rozciągający się na pobliskie okolice. Być może usłyszymy też przejeżdżające przez nieistniejący most pociągi, które według opowieści najstarszych mieszkańców okolicy słychać do tej pory.